تصویربرداری دیجیتال 

تصویربرداری دیجیتال و یا ثبت تصاویر به صورت دیجیتال، در حقیقت تهیه تصاویر عکاسی از صحنه‌های فیزیکی و یا ساختارهای داخلی اشیا می‌باشد. این اصطلاح اغلب شامل پردازش، فشرده‌‌سازی، ذخیره، چاپ و نمایش تصاویر بر روی کامپیوتر می‌باشد. تصویربرداری دیجیتال را می‌توان بسته به نوع تابش الکترومغناطیسی و یا دیگر امواج متغیر دسته&...

بیشتر
 • سنسور آر وی جی RVG
  سنسور آر وی جی RVG

  آر وی جی یا "RVG "Radio Visio Graphy نوعی از تصویربرداری با اشعه ایکس است که جایگزینی مناسب نسبت به تصویربردای سنتی مبتنی بر فیلم آنالوگ می‌باشد. از ویژگی‌های مثبت سنسور RVG می‌توان به نبود مواد شیمیایی، کاهش زمان تصویربرداری و کم شدن میزان اشعه تابیده شده به بیمار اشاره کرد.

  در این نوع تصویربرداری از یک سنسور به جای فیلم استفاده می‌شود و با این کار در واقع دیگر خبری از پروسه وقت‌گیر ظهور و ثبوت فیلم نخواهد بود و تصویر را می‌توان به صورت آنی بر نمایشگر مشاهده نمود. همچنین قابلیت ویرایش تصاویر طبق نظر و سلیقه‌ی متخصص وجود خواهد داشت.

 • رادیوگرافی تک دندان
  رادیوگرافی تک دندان

  ژنراتور ایکس ری در واقع دارای یک تیوب است که این اشعه را تولید می‌نماید. تیوب ایکس ری به بیان ساده دارای فضای خلاء می‌باشد که در آن جریان الکتریکی از کاتد به سمت آندی از جنس تنگستن هدایت می‌شود. در نتیجه‌ی برخورد الکترون‌ها، انرژی حاصله به عنوان اشعه‌ی ایکس از تیوب خارج می‌شود. در حقیقت ۱٪ درصد از انرژی به صورت اشعه‌ی ایکس ساتع و ۹۹٪ دیگر به گرما تبدیل می‌شود. تاریخچه‌ی اختراع ایکس ری به ۱۸۶۹ باز می‌گردد، زمانی که فیزیکدان انگلیسی به نام ویلیام کروکس توانست تیوبی با قابلیت تخلیه‌ی شارژ الکترون طراحی نماید. در ۱۸۹۵ ویهلم روتگن آلمانی به بسیاری از کاربرد‌های آن تیوب پی برد و اولین عکس‌ ایکس ری را از دست همسر خویش گرفت که حلقه‌ی ازدواج و استخوان‌های وی در آن پدیدار بود. در ۱۸۹۶ اولین ماشین ایکس ری ساخته شد و در ۱۹۰۴ این دستگاه توسط کلارنس دالی آمریکایی که دستیار توماس ادیسون بود به عموم معرفی گردید. وی اولین قربانی اشعه‌ی ایکس بود. در حال حاضر دستگاه‌های رادیوگرافی تک دندان یا پری اپیکال به صورت گسترده در علم دندانپزشکی استفاده می‌شوند و با دیجیتالیزه شدن و کاهش خطرات اشعه از محبوبیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار هستند و امروزه در تمامی مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تجارت هوشمند اریس طیف متنوعی از دستگاه‌های رادیوگرافی دندانپزشکی را با قیمت مناسب ارائه می‌دهد.

 • فسفر پلیت PSP
  فسفر پلیت PSP

  در واقع تشابه بسیاری بین سیستم‌های فسفر پلیت دندانپزشکی (Phosphor Plate Radiography) یا PSP و فناوری‌های قدیمی فیلم که نسبت به نور حساس بودند وجود دارد و تنها به جای فیلم از یک سنسور استفاده می‌شود. اشعه ایکس بعد از تابش بر روی کریستال‌های فسفر این سنسور ذخیره شده و سپس به کمک لیزر سیستم PACS به اصطلاح خوانده می‌شود و در نهایت تصویر به صورت دیجیتال قابل رویت خواهد بود. از آنجا که سیستم‌های فسفر پلیت دندانپزشکی همانند سیستم های DR اولیه پر‌هزینه نیستند و بیمار را در معرض خطر کمتری قرار می‌دهند، نوعی پل ارتباطی بین دستگاه های آنالوگ و دستگاه های کاملا دیجیتال به شمار می‌آیند.

 • پانورکس دیجیتال OPG
  پانورکس دیجیتال OPG

  دستگاه پانورکس دیجیتال یا رادیوگرافی پانورامیک (Panoramic Radiography) چیست؟ پانورکس دیجیتال در حقیقت یک اسکنر پانورامیک است که به کمک اشعه‌ی ایکس تصویری خطی از کل دندانهای فک بالا و پایین تهیه می‌نماید. تصویر پانورامیک نمای دو بعدی نیم دایره‌ای از یک گوش تا گوش دیگر بوده و فرمی از توموگرافی سطح کانونی (Focal Plane Tomography) به شمار می‌آید. بنابراین، برای تهیه تصاویر پانورامیک، اسکن در چندین لایه از یک محفظه‌ی کانونی که فک بالا و پایین در آن محدوده هستند تهیه شده و ساختارهایی که سطحی یا در فرورفتگی عمیق باشند تار خواهند شد. از دیگر نام‌های غیر اختصاصی برای رادیوگرافی پانورامیک، پانوگرام ارتودنتیک (Orthopantomogram) می‌باشد. OPG یا پانورکس نوعی سیستم ایکس ری برای تهیه‌ی تصاویر از قسمت پایینی صورت شامل دندان‌ها، مفاصل فک و سینوس‌های ماکزیلاری است. این نوع ایکس ری برای تشخیص تعداد، موقعیت و میزان رشد دندان‌ها و همینطور رویت دندان‌های پنهان مناسب می‌باشد. در زمان پروسه، بازوی دستگاه به آرامی دور سر بیمار می‌چرخد و هیچگونه تماس مستقیمی با بیمار نخواهد داشت. در نوع آنالوگ او پی جی، از فیلم درون کاست استفاده می‌شود و بیمار مابین کاست و جریان اشعه قرار می‌گیرد. اما از سال 1985 تا 1991 MacDavid و همکارانش تمام تلاش خود را برای تبدیل این سیستم به نوع دیجیتال انجام دادند. پس از آن در سال 1995، اولین رادیوگرافی دیجیتال پانورامیک توسط Catalin Stoichit در فرانسه ساخته و به بازار ارائه شد. به دنبال پیشرفت و افزایش رقابت تکنولوژی‌ها، در سال 1997 شرکت ‌Siemens آلمان (با نام اخیر Sirona Dental Systems) طرح پانورکس دیجیتال خود را بر روی دستگاه Orthophos Plus ارائه نمود. در همان سال، بخش ‌Digipan شرکت Trophy Radiology فرانسه نیز طرح دیجیتال خود را بر روی دستگاه پانورامیک مدل OP 100 برند Instrumentarium فنلاند معرفی نمود. با ارائه‌ی چنین طرح‌هایی، از سال 1998 تا 2004 مسیر برای پیشرفت و دیجیتالی شدن هر چه بیشتر دستگاه‌های پانورامیک هموارتر شد.

 • سی تی اسکن دندان CBCT
  سی تی اسکن دندان CBCT

   دستگاه سی تی اسکن دندان یا Cone Beam Computed Tomography که به اختصار CBCT و در ایران سی تی اسکن پرتو مخروطی نیز نامیده می‌شود یک روش تصویربرداری پزشکی است که اشعه‌های ایکس به صورت همگرا پرتاب شده و تشکیل مخروط می‌دهند. سی بی سی تی در تشخیص و درمان زمینه‌های مختلفی نظیر ایمپلانت، گوش و حلق و بینی و ارتودونسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و کمک قابل توجه‌ای به تشخیص بسیاری از بیماری‌های فک، ساختار دندان، ساختار استخوان‌های صورت، حفره‌های دماغی و سینوس‌ها می‌نماید. 

 • پرینتر پزشکی
  پرینتر پزشکی

  به طور معمول، در تصویربرداری دیجیتال دندانپزشکی از دو نوع پرینتر پزشکی برای چاپ تصاویر استفاده می‌شود: پرینتر پزشکی حرارتی و پرینتر پزشکی لیزری. هر دو نوع در تصویربرداری دیجیتال مستقیم یا DDI کاربرد داشته و نیازی به سپری شدن پروسه‌های وقت‌گیر گذشته اعم از دستورالعمل‌های حمل فیلم، اجتناب از نور اتاق، تاریکخانه و مواد شیمیایی خطرناک ندارند. در نتیجه با حذف مراحل پیچیده و اضافی، بازدهی کار افزایش یافته و پروسه بسیار مقرون به صرفه تمام خواهد شد. تنها تفاوت فاحش بین این دو مدل، استفاده از روش چاپ متفاوت است. در نوع گرمایشی، از حرارت و در نوع لیزری، از نور لیزر برای چاپ بر روی فیلم استفاده می‌شود. به تبع، هر کدام از روش‌های چاپ مذکور دارای مزایای خاص خود می‌باشد و با نظر متخصص انتخاب می‌گردند.

در صفحه
نمایش 1 - 8 از 20 آیتم
نمایش 1 - 8 از 20 آیتم
اینستاگرام تجارت هوشمند اریس

برای اطلاع از آخرین تکنولوژی‌های روز و جدیدترین محصولات و خدمات، ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0