ارگونومی و انتخاب لوپ دندانپزشکی

ارگونومی و انتخاب لوپ دندانپزشکی

دندانپزشکان معمولا به دو دلیل تصمیم به خرید لوپ دندانپزشکی می‌گیرند: به منظور افزایش دید و کیفیت درمان و یا بهبود راحتی و چگونگی کار. درست همانطور که کیفیت و شفافیت لنزها به صورت گسترده‌ای توسط سازندگان افزایش یافته، طراحی آن‌ها نیز از ارگونومی بهتری برخوردار شده است. در حالی که هیچ یک از لوپ‌های امروزی منجر به قرارگیری کاملا صحیح سر در حالت خنثی نمی شوند (منظور حالت گوش در بالای شانه‌ها است)،‌ لوپ‌های با کیفیت بالا ممکن است به طور واضحی حالت ضعیف هنگام کار که منجر به اختلالات سیستم عضلانی اسکلتی و ناراحتی پزشک شده را تقویت می‌نمایند. در واقع، هیچگونه لوپ ارگونومیکی در بازار نیست که بتواند اختلالات ناشی از پوزیشن اشتباه را تشدید نماید. در نتیجه، مهم است که یک دندانپزشک معقولانه و با اطلاعات لازم گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب نماید.

سه فاکتور موثر اصلی برای خرید لوپ شامل فاصله از سوژه، زاویه‌ دید و سایز فریم است. هر سه این متغیرها منجر به قرارگیری سر به سمت جلو تا ۲۰ درجه یا کمتر می‌شوند.

تصویر قرارگیری صحیح لوپ دندانپزشکی زایس

تصویر قرارگیری صحیح لوپ دندانپزشکی زایس

فاصله از سوژه

فاصله‌ای از چشمان متخصص تا ناحیه‌ی کار می‌باشد. بیشترین مشکل معمول که در کلینیک‌ها مشاهده می‌شود این است که اغلب، این فاصله بسیار کوتاه اندازه‌گیری شده و در نتیجه متخصص بیش از حد گردن خود را بر روی بیمار خم می‌نماید. در غرفه‌ی نمایشگاه‌ها معمولا تعیین دقیق فاصله امکان‌پذیر نیست چون لازم است که ضخامت صندلی بیمار و مدل فیزیکی خود متخصص نیز در نظر گرفته شود. بهترین کار این است که کالای مورد نظر را انتخاب نموده و پس از اندازه‌گیری فاصله از سوژه در مطب شخصی و اطمینان از مناسب بودن لوپ، خرید انجام شود.

برای اندازه‌گیری فاصله از سوژه در محیط درمانی، نیاز است که یک نفر به عنوان بیمار بر روی صندلی بنشیند، در حالی که دهان مقداری بالاتر از آرنج قرار گیرد. در عین حال که داخل دهان بیمار رویت می‌شود و دست‌ها در موقعیت درمان قرار دارد، نفر دیگری باید از کنار متخصص فاصله را از چشم تا سطح کار اندازه بگیرد. بهتر است این روش در سه حالت مختلف اطراف سر بیمار انجام شود (برای مثال: موقعیت‌ ساعت ۱۲، ساعت ۱۰، ساعت ۸). فاصله از سوژه برای هر کاربر نسبت به کوتاهی قد (۱۴ اینچ یا کمتر) و بلندی قد ( بیش از ۲۰ اینچ) تغییر خواهد کرد. در نتیجه، فاصله از سوژه باید مختص هر فرد متخصص اندازه‌گیری شود.

از طرف دیگر عمق دید نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در حقیقیت این عمق طیفی است که جسم در آن با نزدیکی یا دوری از حفره‌ی دهان همچنان در معرض دید است. این طیف با بزرگنمایی‌های مختلف تغییر می‌کند. هر چه بزرگنمایی بالاتر باشد عمق دید کوچکتر است. بارها دیده شده که کاربر بر روی بیمار خم شده در حالی که جسم در معرض دید بوده است. اگر سوژه هنوز در معرض دید باشد وقتی که کاربر کاملا صاف بر روی صندلی نشسته است، یعنی در نزدیک محدوده‌ی کاری خود حرکت کرده است. به همین دلیل است که معمولا پیشنهاد می شود فاصله از سوژه مقداری بلندتر اندازه‌گیری شود.

میدان دید، بزرگنمایی و فاصله از سوژه در لوپ دندانپزشکی Zeiss

میدان دید، بزرگنمایی و فاصله از سوژه در لوپ دندانپزشکی Zeiss

زاویه دید

زاویه‌ای است که چشمان متخصص به سمت سطح کاری پایین مایل است. این زاویه‌ باید به اندازه‌‌ی کافی شیب داشته و حداقل درجه‌ی قرارگیری سر به جلو در آن (یعنی ۲۰ درجه یا کمتر) رعایت شود. هر چه گردن بیشتر به سمت جلوحرکت کند برای آنکه دید بهتری با لوپ داشته باشد، آسیب بیشتری هم به گردن وارد خواهد شد. مایل بودن بیش از حد چشم به سمت پایین نیز باعث ضعیف شدن چشم‌ها می‌شود.

از آنجایی که هر لنز بر روی هر صورتی متفاوت قرار می‌گیرد، زاویه دید همان لوپ از فردی به فرد دیگر بسته به فاصله‌ی بین دو مردمک چشم و بلندی غوز بینی متغیر خواهد بود. معمولا، لوپ‌های مدل flip-up برای شیب کافی زاویه دید و حالت خنثی سر نسبت به لوپ‌های مدل TTL مناسب‌تر هستند. بنابراین بهتر است زمان سفارش یک لوپ TTL، تا حد امکان شیب‌دارترین زاویه‌ی دید انتخاب شود.

مدل ttl و flip-up

مدل TTL (راست) و Flip-up (چپ)

 سایز فریم

به خاطر داشته باشید که اگر سازنده بتواند لنز را متناسب با مردمک چشم فرد قرار دهد در نتیجه زاویه دید بهتری ایجاد خواهد شد. فریم‌های بزرگی که پایین و بر روی گونه‌ها قرار می‌گیرند برای استقرار لنز مدل TTL نسبت به فریم‌های کوچک تخم‌مرغی مناسب‌تر هستند. در مجموع، لوپ‌های flip-up در ارتباط با مردمک چشم پایین‌تر قرار می گیرند. حتی زمانی که متخصص فریم بزرگی سفارش می‌دهد، بعضی شرکت‌ها لنز را به اندازه‌ی کافی پایین نصب نمی‌کنند. در نتیجه خریداران باید همیشه درخواست بدهند که لنز TTL در پایین‌ترین نقطه فریم بزرگ قرار گیرد.

راهنمای انتخاب لنز در لوپ دندانپزشکی:

راهنمای معمول بزرگنمایی بدین صورت است که: برای دندانپزشکان عمومی، بزرگنمایی ۲.۵x تا ۳.۵x؛ برای اندودونتیکس‌ها و پریودنتیست‌ها، بزرگنمایی ۳.۵x تا ۴.۵x یا بیشتر در نظر گرفته می‌شود. قابل توجه است که لنز‌های پرقدرت عمق دید کوچکی دارند که کار در نواحی مختلف دهان را مشکل می‌سازند. حتما با کارشناس فنی شرکت مورد نظر مشورت و از اندازه‌ی دقیق تنظیمات، اندازه‌گیری فاصله از سوژه و پوزیشن صحیح کار با لوپ اطمینان حاصل شود. غیر معمول نیست که لوپ خریداری شده‌ی جدید نیازمند به مقداری تنظیم باشد، بنابراین به دقت لوپ را ارزیابی نموده و در صورت نیاز حتما با بخش خدمات پس از فروش شرکت تماس گرفته شود. لوپ‌ها به مدت زمان تطبیق‌پذیری نیازمند هستند. بنابراین از لوپ جدید در مدت طولانی و بیشتر از دو ساعت در چند روز اول استفاده نشود، سپس به مرور زمان مدت استفاده از آن را از ۵ به ۱۰ روز برای وفق‌پذیری با حالت و زاویه دید ارتقاء دهید. پیشبرد عجولانه‌ی این پروسه منجر به ایجاد سردرد خواهد شد.

انتخاب هوشمندانه‌ی لوپ‌ها نه تنها کیفیت خدمات را بالا می‌برند بلکه به حالت و راحتی کار نیز بهبود می‌بخشند. در نظر گرفتن این سه ویژگی ارگونومیک، تاثیر بسزایی بر روی سلامت سیستم عضلانی اسکلتی و طول عمر حرفه‌ی دندانپزشک خواهد گذاشت.

پوزیشن‌های مختلف

پوزیشن نامناسب متخصص بدون استفاده از تجهیزات بزرگنمایی که باعث بروز مشکلات عضلانی اسکلتی می‌گردد (تصویر ۱)، پوزیشن بهبود یافته با استفاده از لوپ دندانپزشکی (تصویر ۲)، پوزیشن ایده‌آل با استفاده از میکروسکوپ دندانپزشکی (تصویر ۳)

نوشته شده در 2017-12-12 توسط تجهیزات بزرگنمایی 0 1356

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0