نرم افزار کدکم و علم دندانسازی

نرم افزار کدکم و علم دندانسازی

سیستم CAD/CAM در یک لابراتوار دندانسازی به طور معمول از ۶ قسمت تشکیل می‌شود. این قسمت‌ها شامل اسکنر، نرم‌افزار کنترل‌کننده‌ی اسکنر، یک سیستم مدیریت پرونده، نرم‌افزار طراحی، نرم‌افزار CAM یا تولید و دستگاه میلینگ (تراشکاری) می‌باشد. بعضی از این قسمت‌ها در زمان خرید توسط کلینیک‌ها و لابراتوارها حذف و یا فراموش می‌شوند. در ابتدا، در اغلب اوقات افرادی که نیاز به دیجیتال نمودن سیستم‌های خود دارند یک سری آیتم را در نظرمی گیرند: اسکنر، میلینگ و کامپیوتر؛ به دلیل آنکه معمولا این سه آیتم به صورت پکیج ارائه می‌شوند. تنها در چند سال گذشته،‌ بحث بر سر طراحی باز و یا بسته‌ی سیستم‌ها بود اما اکنون تقریبا همگی ترجیح می‌دهند دستگاه‌هایی با طراحی باز (OPEN) انتخاب نمایند. طراحی‌های باز به دلیل قابلیت سفارشی‌سازی بسیار بیشتر مورد علاقه کاربران هستند. امروزه، کاربران سیستم CAD/CAM خواستار تغییراتی در پارامترهای سیستم و یا داشتن قابلیت ارتقا و جایگزینی در قسمت‌های مختلف می‌باشند. این تغییرات می‌تواند شامل یک PC ارتقا یافته، اضافه نمودن یک میلینگ اضافی و یا پارامترهایی برای تولید ترمیم‌های بهتر در جهت کاهش زمان تراشکاری و یا تولید‌های نهایی با جنس‌های متفاوت از یک دستگاه می‌باشد.

همانطور که دستگاه CAD/CAM تبدیل به جریانی اصلی در پروسه‌های دندانپزشکی شده است، بیشتر افراد نیز نگاه عمیق‌تری به روی هر کدام از شش قسمت تشکیل دهنده‌ی آن پیدا کرده‌اند. تولیدکنندگان سال‌ها بر روی بهینه‌سازی پارامترها فعالیت کرده‌اند. این روند تا همین اواخر که پارامترهای میلینگ مورد آزمایش قرار گرفتند ادامه داشت. دقیقا در همین زمان بود که نرم‌ افزار CAM وارد میدان شد. در ابتدا، انگیزه‌ها اضافه نمودن ابزارهای کوچک بود که به دنبال آن طراحی‌های ظریف و با جزئیات امکان‌پذیر باشد. کمی بعد از آن، دیگر پارامترهای میلینگ نیز مورد امتحان قرار گرفتند. اینکه دوک با چه سرعتی باید تنظیم شود؟ فرز با چه سرعتی باید بر روی مواد حرکت نماید؟ تمامی این سوالات بر روی پارامترهای نرم‌افزار CAM تاثیرگذار هستند. در عین حال که اغلب پارامترها نادیده گرفته می‌شوند، باید دانست که نرم‌ افزار CAM تاثیر بسزایی بر روی تولیدات میلینگ نسبت به خود دستگاه به تنهایی دارد. دستگاه تنها یک ماشین است و تنها کاری را انجام می‌دهد که به آن دستور داده شده است. این نرم‌ افزار CAM است که به دستگاه تنظیمات دقیق را می‌دهد که چگونه و چطور حرکت کند.

نسخه‌های پیشین نرم‌ افزار CAM اکنون مورد تمسخر قرار می‌گیرند. اکثر دستگاه‌های لابراتواری گذشته میلینگ‌های ۱+۳ محوره بودند. این بدان معنی بود که دوک فقط در سه جهت (X,Y,Z) حرکت نموده و محور چهارم a در قسمت نگهدارنده puck اضافه می‌شد. نرم‌افزارهای CAM پیشین به کمک دیسک، زوایای 0 و 180 درجه را می‌تراشیدند. در حقیقت تنها قادر به تراش بالا و پایین ترمیم بودند. بعد از آن نرم‌افزار CAM امکان تراش در زوایای مختلف محور a یعنی همیشه با زاویه‌ی ۱۸۰ درجه از یکدیگر را مقدر ساختند. این پیشرفت جزئی در نرم‌افزار CAM این امکان را به لابراتوارها داد که بریج‌های بلندتر را از دیسک‌های نازک‌تر بتراشند. واضحا، این قضیه با ارائه‌ی دستگاه‌های پنج محوره و یا 2+3 محوره دیگر نگرانی بزرگی در دنیای دندانسازی نبود. در همین حال، پیشرفت‌های دیگری نیز صورت گرفت که قبلا اصلا شنیده نشده بودند. برای مثال، زمانی که مواد سرامیک شیشه‌ای تراشیده می‌شوند، این نرم‌افزار نیاز به قابلیت‌های سنگ‌زنی دارد. این متفاوت با میلینگی است که در آن از تغییر فرز استفاده می‌شود. در سنگ‌زنی از پروسه‌ی ماشین‌کاری سایشی یعنی فرزهای الماسی استفاده می‌شود، در حالی که میلینگ مواد را به کمک فرزهای مته‌مانند برش می‌دهد. تا همین اواخر، زمان تراشکاری سرامیک شیشه‌ای، مابقی بلوک باید کنار گذاشته می‌شد. اما در حال حاضر، تکنولوژی CAM انتهای بلوک را در یک قطعه دور می‌ریزد تا به میزان قابل توجهی روند را تسریع نماید.  

این یک مثال عالی برای توضیح چگونگی نیاز ماشین و نرم‌افزار CAM برای کار با یکدیگر است. دستگاه‌های بسیاری بوده‌اند که بعد از خرید توانایی‌هایی داشته اند که نرم‌افزار CAM قادر به ساپورت آن‌ها نبوده است. در حقیقت، یک دستگاهی که با نرم‌افزار 3+1 محوره کنترل می‌شود نمی‌تواند همان نتایج را با نرم‌افزار ۵ محوره یا 2+3 محوره داشته باشد. در کنار همان خطوط، نرم‌افزارهای متفاوت CAM مسیر ابزارها را به طور متفاوتی محاسبه می‌نمایند. برخی نرم‌افزارهای CAM یک مسیر گام به گام را با حرکت در کنار تنها یک صفحه محاسبه می‌کنند، در حالی که سایر نرم‌افزارها نقشه‌ی ترمیم را دنبال می‌نمایند. این جریان بر روی finish سطوح در پایان تولید موثر خواهد بود. زمانی که از مسیر گام به گام استفاده می شود، نتیجه‌ی نهایی، خطوط متمایز بیشتری را بر روی سطوح شیب‌دار نسبت به مسیر خطی بر پایه محاسبات فاصله از ترمیم تراشیده شده نشان می‌دهد. این تنها یکی از راه‌هایی است که همان ماشین می‌تواند نتیجه‌ای کاملا متفاوت از همان طراحی ایجاد کند. یکی دیگر از مزایای نرم‌افزار پیشرفته‌تر CAM قابلیت خواندن فایل‌های اضافی است که بخش‌های خاصی از ترمیم را تعیین می‌کنند. اغلب یک فایل pts خطوط حاشیه‌ای را نشان خواهد داد. سپس نرم‌افزار CAM قادر است از حاشیه‌ها و فواصل از پیش تعیین شده محافظت کند و همچنین یک سطح متفاوت دیگر (finer) را ایجاد نماید.

همانطور که دنیای دندانسازی در حال تکامل است، اغلب لابراتوارها نیز به دستگاه‌های ۵ محوره روی آورده‌اند. این قضیه امکان تراشیدن پروتزهایی که بر روی پیچ سوار می‌شوند را امکان‌‌‌پذیر می‌نماید، بدین معنی که این قابلیت وجود دارد تا زمانی که پیچ به حفره می‌رسد محورها را در هر زاویه‌ای خاموش نماید. برای دستیابی ابزارها به تراش دقیق و کامل بر روی حفره‌ها، ماده‌ی تراشیده شده باید توانایی قرارگیری در هر جهتی را داشته باشد. شیب زاویه مواد در رابطه با اسپیندل به طور کلی با دستگاه 2+3 محوره انجام می‌شود، زیرا مزایای کمی برای ماشینکاری کامل 5 محوره در این کار وجود دارد. میلینگ پنج محوره‌ی همزمان نیازمند یک دستگاه در هماهنگی کامل و نرم افزار CAM بسیار قدرتمند است.هنگامی که این روند به درستی اجرا شود، به فرایند ماشینکاری اجازه می‌دهد تا سطوح ظریف‌تر با هندسه‌ی پیچیده‌تری تولید نماید. با این حال، در این نوع ماشینکاری اگر یک محور محرکه با بقیه کاملا کالیبره نشده باشد، نتایج بسیار فاجعه بارتر از میلینگ 2+3 محوره خواهد شد، زیرا حرکت اسپیندل دورتر و دورتر از موقعیت مطلوب انجام خواهد پذیرفت.

 میلینگ دندانسازی Roland DWX-52DC

 نتایج کار با میلینگ DGSHAPE با دستگاه پنج محوره Roland DWX-52DC یکی از نمونه های بسیار خوب می‌باشد.

الحاق نرم افزار و ماشین آلات CAM به طور معمول بهترین موضوع بحث برای سیستم های طراحی بسته در CAD/CAM دندانپزشکی است. ایده‌‌ی سیستم‌های بسته همیشه این بوده است که بیشتر PLUG-AND-PLAY READY هستند. پارامترهای نرم افزار طراحی برای کار با ابزارها و ایجاد ترمیمی متناسب، از پیش تعیین شده‌ می‌باشند. یکی از مهمترین عوامل در این پارامترها جبران‌دهی مته (drill compensation) است. این عامل، فضایی در اطراف prep ایجاد می‌نماید تا این اطمینان حاصل شود که کوچکترین ابزار مورد استفاده هم در پروسه ی میلینگ قادر به دستیابی به تمام نقاط سطح دندانه ای تاج هستند. جبران‌دهی مته ضروری است زیرا نرم‌افزار CAM به گونه‌ای طراحی شده است تا هرگز از تراشیدن مواد که در نقشه طراحی شده وجود دارند دور نشود. در نتیجه، اگر سطح شکل نگرفته‌ی تاج با نقاطي طراحی شده باشد که مته با توجه به قطر نتواند به آن‌ها دست پیدا کند، همان نواحی تراش نخورده باقی خواهند ماند. نرم‌افزار همیشه انتخاب می‌نماید که مواد را به جای حذف بر روی قسمت‌ها نگاه دارد.

بهترین نتیجه‌ی ممکن برای سیستم CAD / CAM این است که هر یک از اجزای تشکیل دهنده برای کار در کل سیستم پیکربندی شوند. مانند نرم‌افزار CAM که دستگاه را کنترل می‌نماید، نرم‌افزار اسکنر نیز باید به خوبی حرکت کرده و اسکن مناسبی را در حین محاسبه صحیح اطلاعات تهیه کند. این دو عامل در کنار یکدیگر می توانند نشان دهند که چگونه بروزرسانی یک نرم‌افزار می‌تواند به یک اسکنر کمک کند که اسکن سریعتر و دقیق‌تری تهیه نماید. به محض آنکه اطلاعات ثبت شد، نرم‌افزار طراحی باید مورد آزمایش قرار گیرد و پارامترهای مناسب با ابزارها و استراتژی ماشینکاری که بعدا مورد استفاده قرار میگیرد هماهنگ شود. نرم‌افزار مدیریتی نیز باید نصب شده باشد تا به نرم‌افزار CAM فایل‌ها را با فرمت صحیح ارائه دهد. خطوط حاشیه‌ای، به طور مثال از خرابی می‌تواند در امان باشد اگر نرم‌افزار CAM اطلاعات را دقیق دریافت کند. در نهایت، نرم افزار CAM باید برای بخش‌های مختلف ترمیم، یعنی سوراخ دسترسی پیچ، حاشیه یا آناتومی اکلوزال و ایجاد مسیر ابزار تنظیم گردد تا بهترین بازدهی ار دستگاه ارائه شود. با تمام اجزایی که به عنوان یک سیستم واحد در نظر گرفته می‌شوند، پروسه‌ی کاری از یک ناحیه به بعد می تواند یکپارچه بوده و ترمیم های با کیفیت بالا را برای هر بیمار تولید نماید.

نوشته شده در 2018-02-10 توسط لابراتواری و دندانسازی 0 1347

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

محصولات بازدیدشده

محصولی وجود ندارد
مقایسه 0